Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

 

Obecnie jesteśmy świadkami coraz liczniejszych anomalii pogodowych, które nawiedzają naszą planetę. Najlepszym przykładem tego jest topienie się lodowców na Antarktydzie, potężne tornada i huragany siejące spustoszenie w Stanach Zjednoczonych czy ostatnie powodzie ogarniające tereny Polski.

Powodzie – największe zagrożenie dla mieszkańców Kraju nad Wisłą.

Większa część naszego kraju to tereny nizinne, a co za tym idzie domy budowane tutaj są bardzo łatwym łupem dla nieokiełznanego żywiołu wody. Świetnym, a zarazem tragicznym tego przykładem jest powódź tysiąclecia z 1997r., która pozbawiła życia ok 170 osób oraz zabrała majątek i schronienie setkom tysięcy ludzi z terenów południowej i zachodniej Polski, Czech, Niemiec, Słowacji oraz Austrii. Dlatego tak ważne jest by wyciągnąć wnioski z tej lekcji i zabezpieczyć swoją przyszłość, kiedy jest jeszcze na to czas i możliwość. W raz z postępem cywilizacyjnym dostajemy coraz więcej gotowych rozwiązań, które w dużym stopniu pomagają przygotować się na nieoczekiwane anomalie pogodowe. W dalszej części artykuły skupimy się na niedrogich oraz bardzo przydatnych rozwiązaniach, które pomogą nam zabezpieczyć nieruchomość.

Źródło: www.pixabay.com

 

Jak zabezpieczyć dom usytuowany na terenie zalewowym?

Jeśli zawczasu nie zdążyliśmy wyposażyć domu w rozwiązania ochronne przed niszczycielskimi siłami natury, a poziom wody podnosi się w zastraszającym tempie, póki mamy czas warto wszystkie cenne meble i przedmioty przenieść na wyższe piętra, tak by nie naruszyć ich stanu. Również przydatne w takiej sytuacji okazuje się stworzenie wokół posesji muru obronnego z worków wypełnionych piaskiem. Należy też udrożnić studzienki kanalizacyjne i rowy odwadniające, by nie dopuścić do zatrzymywania się wody.

A teraz zastanówmy się jak możemy zabezpieczyć dom, tak by w przyszłości nie płakać nad kwotą poniesionych strat, tylko mieć poczucie, że zrobiliśmy co mogliśmy, by zminimalizować to ryzyko. Poniższa lista przedstawia kilka rozwiązań, które mogą okazać się przydatne przy okazji powodzi:

  • Wybudowanie w najbliższej okolicy przegrody ziemnej lub betonowej, o wysokości ok 1m, potocznie zwanej wałem przeciwpowodziowym.
  • Dbanie o ciągłą drożność wspomnianych wcześniej studzienek kanalizacyjnych, rowów odwadniających i kanałów przeciwpowodziowych.
  • Usytuowanie wejścia do domu powyżej przewidywanej wysokości wody podczas powodzi lub dodanie co najmniej dwóch stopni schodów, tak by choć trochę blokowały wejście wody do domu.
  • Drzwi, okna na czas powodzi powinny być zabezpieczone wodoodpornymi panelami.
  • Warto uszczelnić ściany, podłogi, okna, przyłącza instalacyjne, ponieważ woda może przedostać się do wnętrza budynku różnymi drogami.
  • Podwyższenie ścianki przy schodach zewnętrznych do piwnicy.
  • Podwyższenie ścianki studzienki okien piwnicznych.
  • Zabezpieczenie bramy wjazdowej i furtki przy użyciu ścianki z drewnianych bali, które będą blokować wejście wody na posesję.
  • Zasuwa burzowa chroniąca pomieszczenia z urządzeniami sanitarnymi, które są usytuowane poniżej terenu, przed cofaniem się ścieków oraz przed zadomowionymi w kanałach gryzoniami.
  • W gospodarstwach z szambem, należy założyć klapę końcową na końcu przewodu odpływowego (wewnątrz zbiornika), dzięki czemu przy podwyższonym poziomie wody na zewnątrz domu zamknie się ona samoczynnie, nie dopuszczając do cofania się zanieczyszczeń.

To tylko kilka możliwości, które można wykorzystać w walce z tak niebezpiecznym zjawiskiem natury. Jeśli jesteśmy dopiero na początku drogi, w staraniu się o własne 4 ściany, ważne jest byśmy w czasie poszukiwania działki pod budowę wybrali tereny niezalewowe, co da nam gwarancje spokoju i bezpieczeństwa na długie lata. Odpowiednia masa budynku oraz wysoka jakość postawionych fundamentów powinny chronić dom przed przemieszczaniem się pod dużym naporem wody. W przypadku istniejącego już domu, należy skontaktować się z profesjonalną firmą budowlaną, która pomoże dopasować najlepsze rozwiązania do naszych potrzeb.

Wsparcie przy tworzeniu artykułu: https://niedzielskiwykonczenia.pl/