Pokrycia dachowe zwieńczeniem budowy domu

dachówka

dachówka

Już na etapie projektowania należy rozpocząć zbieranie informacji na temat rodzajów pokryć dachowych. Różne rodzaje pokryć wymagają odmiennego podejścia do budowy więźby dachowej.

Dach kryty blachą

Nie wymaga wzmocnionej konstrukcji więźby dachowej, gdyż pokrycia dachowe tego typu nie jest ciężkie. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie sporych pieniędzy przy budowie więźby jednak zmiana pokrycia na inne np z dachówki ceramicznej nie będzie możliwe bez wzmocnienia więźby. Warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować się, gdyż jest to wybór na lata. Trwałość blachy dachowej trapezowej lub blachodachówki zależy od wielu czynników:

  • jakości jej wykonania
  • rodzaju materiału, z którego blacha została wytłoczona
  • grubości powłoki galwanicznej
  • fachowości wykonania montażu oraz grubości
  • rodzaju lakieru

Blacha dachowa jest doskonałym kompromisem jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Mocowana jest za pomocą wkrętów farmerskich, które uszczelniają się idealnie po odpowiednim dokręceniu. Zapobiega to przeciekom wody i powstawaniu korozji. Dostępność szerokiej gamy kolorów i rodzajów powłoki antykorozyjnej jest dodatkowym atutem dachów krytych blachą.

Pokrycia dachowe z dachówki ceramicznej

Tradycyjny wygląd i niepowtarzalny charakter to cechy charakterystyczne dachów krytych dachówką ceramiczną. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kwestie konstrukcji więźby dachowej. Ciężar dachu krytego dachówką wymusza na konstrukcji solidne wzmocnienia oraz grubsze materiały. Niestety generuje to dodatkowe koszty budowy takiej więźby i większy nakład pracy przy wciąganiu elementów konstrukcyjnych. Pomimo dodatkowych kosztów i trudniejszej obróbki takiego dachu odwdzięcza się on niepowtarzalnym wyglądem i znakomitą trwałością. Producenci dachówek ceramicznych dają gwarancję na swoje produkty nawet na 50 lat. Upewnia to wszystkich inwestorów o tym, że kupują produkt najwyższej jakości i bez wad. Kolejną istotną kwestią zachęcającą do zastosowania dachówki ceramicznej jest fakt, iż wyprodukowana jest z naturalnych surowców tradycyjnymi metodami. Doskonała kontrola jakości pozwala wyłapać wszelkie wady fabryczne pozostawiając jedynie produkty o jednorodnej strukturze i odpowiednich wymiarach.
Znając szczegółowe informacje dotyczące krycia dachów różnymi metodami znacznie łatwiej zdecydować się na system najbardziej odpowiadający upodobaniom inwestora.

Dodaj komentarz