Karnisze ścienne podwójne – do jakich pomieszczeń pasują i jakie są ich rodzaje

wnętrze mieszkania

 

Jednym z podstawowych elementów dekoracji okiennej jest karnisz, który przede wszystkim pozwala na zawieszenie firanki lub zasłony, ale także może być ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem estetycznym, podkreślającym całościowy charakter danego wnętrza. Ilość dostępnych na rynku karniszy umożliwia ich odpowiedni wybór, a wielość form, modeli i kolorów sprawia, iż nikt nie powinien mieć trudności z ich dopasowaniem do wnętrza i indywidualnych gustów.
wnętrze mieszkania
Wśród podstawowych rodzajów karniszy należy wymienić karnisze pojedyncze i podwójne. Te drugie składają się z dwóch drążków, umiejscowionych na tej samej wysokości. Karnisze ścienne podwójne są niezbędne wtedy, gdy dekoracja okienna będzie obejmować dwa elementy – na przykład firanki i zasłony. Dlatego sprawdzą się przede wszystkim w salonie lub sypialni, gdzie zasłony są często wykorzystywane nie tylko jako element służący do zasłaniania i zaciemniania pomieszczenia, ale także jako część dekoracyjna. Natomiast sam rodzaj, model czy kolor karniszy podwójnych powinien być uzależniony od gustu wybierającego oraz od charakteru i wystroju danego wnętrza. W pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych sprawdzą się karnisze podwójne wykonane z metalu i charakteryzujące się prostotą oraz niewielką ilością ozdobników. Natomiast do wnętrz ciepłych i przytulnych, w stylu klasycznym bądź retro doskonale będą pasować karnisze drewniane, które dodatkowo mogą być wykończone różnego rodzaju ozdobami.

Karnisze ścienne podwójne są dostępne w trzech modelach:
– karnisze podwójne rurowe, w których stosowane są kółka z żabką lub agrafką,
– karnisze podwójne przesuwne, w których stosuje się odpowiednie ślizgi, umożliwiające przesuwanie firan i zasłon po całej długości karnisza,
– karnisze podwójne hybrydowe, które łączą w sobie karnisze rurowe i przesuwne, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne.
Wybór odpowiedniego karnisza powinien być uzależniony od charakteru pomieszczenia i funkcji, jakie ma on w nim pełnić.

Dodaj komentarz